A kaliforniai egyetem kutatói egy új találmánnyal álltak elő. A bélyegnyi tapaszt a bőrre helyezve elektromos áramot állíthatunk elő. Különböző enzimeket használ fel arra, hogy az emberi izzadtságból nyerjen ki energiát.
Régóta kísérleteznek ezzel a technológiával a kutatók, ám eddig nem igazán sikerült használható mennyiségű energiát előállítani. Ez az új prototípus azonban az előzőnél tízszer több áramot tud termelni, így képes lehet egy Bluetooth készülék folyamatos működtetésére. A fejlesztők szerint pedig hatalmas potenciál van a technológiában.
A fejlesztést első sorban viselhető kütyük működtetésére használnák, ezek közül is kiemelték a szenzorokat, amik a különböző egészségügyi mutatókat figyelik majd. Egy ilyen tapasz folyamatos áramellátást biztosíthatna egy bluetoothos szívritmus monitornak vagy akár a glükóz szintet is figyelemmel kísérhetjük, ami a cukorbetegeknek egy hatalmas előrelépés lehetne. Ezeket az információkat pedig egyenesen egy okostelefonnak továbbíthatná a kütyü.
A sportolók is jó hasznát vehetnék egy ilyen készüléknek, hiszen az intenzív edzés még inkább elősegítené a működést, miközben másodpercről másodpercre pontos információt kaphatnának a vérnyomásukról, vagy akár az izomteljesítményükről.
Mirella Di Lorenzo, az angliai Bath egyetem kutatója szerint már a közeljövőben megjelenhetnek a mindennapi felhasználásai ennek a lenyűgöző technológiának.
forrás: newscientist.com